Trudny czas samotności
-
Twoi sąsiedzi skarżą się na wiecznie szczekającego psa gdy jesteś w pracy?
-
Boisz się wracać do domu, bo nie wiesz w jakim stanie zastaniesz mieszkanie?
-
Martwisz się, że Twój pies tak źle znosi czas w samotności i odbija się to na jego nastroju i zdrowiu?
-
Czujesz się już zmęczona/y, przytłoczona/y, zestresowana/y, uwięziona/y w domu?
-
Nie wiesz od czego zacząć pracę?
Zaburzenia separacyjne, popularnie określane często jako lęk separacyjny, to prawdopodobnie jeden z trudniejszych (jeśli nie najtrudniejszych) problemów psiego behawioru, które też, chyba jak żadne inne, ma ogromny wpływ na Opiekunów i ich samopoczucie.
Jestem tutaj, aby pomóc Ci wrócić do normalnego życia i nauczyć krok po kroku Twojego psa, że może czuć się bezpiecznie będąc samemu w domu....
Jestem pierwszą w Polsce certyfikowaną terapeutką lęku separacyjnego CSAT (Certified Separation Anxiety Trainer). W maju 2023 roku ukończyłam kurs certyfikacyjny dla behawiorystów u Maleny DeMartini-Price - znanej światowej klasy specjalistki w zakresie lęku separacyjnego u psów i twórczyni protokołu pracy terapeutycznej w tym zakresie, która od ponad 20 lat swoją karierę skupia przede wszystkim wokół pracy z zaburzeniami separacyjnymi psów i jest autorką rewolucyjnej książki pt. "Separation Anxiety in Dogs – Next-Generation Treatment Protocols and Practices". Kurs, który miałam przyjemność ukończyć, to intensywny ponad 14-tygodniowy program ułożony i prowadzony osobiście przez samą Malenę DeMartini oraz współprowadzony przez dwie fantastyczne trenerki z długoletnim stażem w pracy CSAT - Maię Huff-Owen i Tiffany Lovell.
Jako CSAT, łączę rolę trenera personalnego i terapeuty Twojego psa (i po trosze też Twojego jako jego opiekuna), a także motywatora i oczywiście behawiorystki.
Otrzymasz ode mnie profesjonalne wsparcie, wskazówki i nadzieję na zmiany!
Razem możemy osiągnąć Twoje cele związane ze spokojną samotnością Twojego psiaka!
Czy Twój pies kiedy zostaje sam:
tzn. szczeka, piszczy, płacze, wyje...
niszczy drzwi, ściany, rolety, albo rzeczy w domu np. poduszki
oddaje mocz i/lub kał w domu tylko w sytuacji samotności, mimo, że jest już nauczony czystości
kuli się, chowa, wycofuje, jest wyraźnie zestresowany, dużo ziewa, drapie się, ma podkulony ogon, pojawiają się oznaki depresji...
nawet ulubione zabawki i smaczki zostawia nietknięte do czasu powrotu opiekunów do domu
reaguje stresem na Twój widok gdy zakładasz buty, kurtkę, bierzesz klucze itd.
nawet po krótkiej rozłące nadekspresyjnie się wita z wracającym opiekunem i potrzebuje dużo czasu by wyregulować emocje
występujące jedynie w kontekście pozostawania samemu w domu
nerwowo drepcze po mieszkaniu, nie może sobie znaleźć miejsca, nerwowo biega, ma napięte ciało
próbuje się wydostać z domu, widać zniszczenie futryn/rolet/drzwi, próbuje przeciskać się przez drzwi, uciekać z klatki kennelowej
źle znosi rozłąkę nawet gdy wychodzisz tylko do drugiego pokoju czy łazienki, chodzi za Tobą krok w krok
pozostawiony sam ciężko oddycha z otwartym pyskiem, dyszy, intensywniej i szybciej oddycha, mimo że nie jest gorąco i nie jest po wysiłku
kiedy zostaje sam np. nadmiernie się wylizuje lub wygryza, albo próbując wydostać się z klatki czy domu kaleczy sobie łapy, pazury, czy zęby
tylko w kontekście zostawania samemu oszczekuje albo skacze na wychodzącego opiekuna
ma inne niepokojące Cię zachowania, które pojawiają się tylko w czasie rozłąki
sprawdź to, bo może zmagacie się z zaburzeniami separacyjnymi!
Lęk separacyjny
Co to takiego?
Lęk separacyjny jest prawdopodobnie najpoważniejszym z całej grupy zaburzeń separacyjnych, związanych z tym, że pies zostaje w mieszkaniu/domu/biurze/pokoju hotelowym - sam. Mówimy raczej o całym spektrum zaburzeń związanych z separacją, bo nie zawsze podłożem jest tutaj lęk. Czasem podobnie wyglądające zachowania mogą mieć inne podłoże emocjonalne i mogą wynikać np. z nudy, czy frustracji, stąd zawsze zaburzenia te wymagają profesjonalnej diagnozy, by odpowiednio dopasować narzędzia terapeutyczne. Jeśli jednak podłożem zachowań jest lęk, to mamy do czynienia z silną paniczną reakcją na bycie samemu.
Nie jest to stan zależny od psa, i tak jak nasze ludzkie fobie i lęki, nie jest podatny na racjonalne wytłumaczenia. Co ważne, na pewno nie jest efektem psiej złośliwości, gniewu czy zemsty za to, że psiak został sam. Jest to klasyczny atak paniki, tak silny, że często potrafi prowadzić u psów nawet do samookaleczenia czy niekontrolowanego wydalania (kału czy moczu). Pomyślmy o tym, w jak dużym my musielibyśmy być stresie, by zmoczyć nasze spodnie. Jednymi z najcześciej pojawiających się symptomów (choć nie jedynymi, bo każdy pies jest inny) są m.in. niszczenie w domu, wydalanie i rozmaita wokalizacja (od szczekania po wycie i płacz). Wg niektórych badań naukowców lęk separacyjny potrafi być odczuwany podobnie jak ból fizyczny i znaleźć odbicie także w parametrach medycznych tj. przyspieszony rytm serca czy wzmożony oddech.
Jest to bardzo powszechny problem o różnym nasileniu, badania są tu nieco rozbieżne, ale zakłada się, że nawet 20% wszystkich psów może przejawiać symptomy zaburzeń separacyjnych (Sargisson, 2014).
Podobnie jak inne fobie i lęki, i ten wymaga od nas dużej dozy wyrozumiałości, okazania wsparcia oraz profesjonalnej i długotrwałej pomocy i terapii, a czasem także wsparcia farmakologicznego.
Opcje współpracy
Lęk separacyjny jest nietypowym zaburzeniem behawioralnym, który nie wymaga fizycznej obecności behawiorysty na żywo by prowadzić terapię. Wręcz przeciwnie, gdybym była na miejscu i prowadziła z Wami treningi, moja obecność zmieniałaby codzienną dynamikę Waszego wyjścia i zaburzałoby to ocenę. Dlatego terapię lęku separacyjnego prowadzę jedynie online i stąd nie musisz martwić się, jeśli nie jesteś z Warszawy - spokojnie i bez przeszkód możemy pracować razem!
Praca online to obecnie jedyna metoda, którą oferują wszyscy specjaliści w tej dziedzinie, ponieważ nie ulega wątpliwości, że w ten sposób postęp będzie znacznie szybszy i skuteczniejszy. Jasne, że trochę, żałuję, że nie będę mogła spotkać się z Tobą i Twoim psem osobiście (wszak, który behawiorysta nie lubi pobyć trochę z psem i psiarzami ;-P), ale najbardziej zależy mi na jak najlepszym i najszybszym rozwiązaniu problemów separacyjnych Twojego zwierzaka i podniesieniu Waszego komfortu życia – i tu droga online to najlepsze obecnie rozwiązanie.
Niezbędna do naszej pracy będzie kamerka np. w telefonie lub laptopie, która będzie połączona z internetem oraz dostęp do internetu. Nasze spotkania będą odbywać się na platformie Zoom. Będziemy również pracować w oparciu o pliki współdzielone na platformie Google. Nie bój się - obydwie platformy są naprawdę bardzo intuicyjne służę w razie czego podpowiedziami technicznymi, a wszystkie te technologiczne aspekty na spokojnie omówimy sobie jeszcze na pierwszym spotkaniu ;-)
Intensywna terapia
lęku separacyjnego - pakiet startowy
Terapia, zgodnie z zaleceniami twórczyni protokołu, prowadzona jest w trybie
4-tygodniowych pakietów.
W skład pakietu wchodzi:
-
Ocena wstępna (max. 60 min) - pozwalająca ustalić aktualny próg reakcji psa i stworzyć indywidualne założenia i cele terapeutyczne
-
Rozpisywanie codziennych sesji terapeutycznych (4-5 razy w tygodniu - częstotliwość ustalamy w zależności od potrzeb psa na początku terapii), bazując na efektach sesji z poprzedniego dnia.
-
3 cotygodniowe (max. 60 min) spotkania online w czasie rzeczywistym z Tobą i Twoim psem, które stanowią ocenę postępów w trakcie prowadzenia terapii (tzw. reocena).
-
Spotkanie online podsumowujące 1 miesiąc pracy nad protokołem wraz z analizą danych statystycznych i określeniem dalszych kroków terapii.
-
Codzienne wsparcie (4-5 razy w tygodniu) z informację zwrotną, dopingowanie i odpowiedzi na bieżące pytania dot. zaburzeń separacyjnych i samego protokołu pracy.
-
Śledzenie postępów i dokładną analiza danych z sesji. Obserwując szczegółowo trajektorię postępów psa jeszcze lepiej możemy dopasować trening do Waszych indywidualnych potrzeb i poznać istotne dla Twojego psa czynniki wpływające na jego próg reakcji.
-
Napisanie listu do lekarza weterynarii ze skierowaniem na dodatkową diagnostykę i/lub dobranie farmakoterapii oraz polecenie zaufanych specjalistów z tego zakresu i współpracę z lekarzem weterynarii w okresie trwania całej terapii (w razie potrzeby).
-
Ponieważ regularnie jestem w kontakcie z innymi CSATami na całym świecie i twórczynią metody Maleną De Martini zyskujesz też w razie potrzeby dodatkowe spojrzenie i wsparcie całej światowej społeczności CSAT.
Nastaw się na to, że sesje terapeutyczne będziesz wykonywać 4-5 razy w tygodniu, a każda z nich trwać będzie ok. 20-30 min (z czasem oczywiście dłużej, gdy już zbudujemy większą pewność siebie Twojego psa przy Twojej dłuższej nieobecności). Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że jeszcze dodatkowe 10-15 min będziesz też potrzebować codziennie na uzupełnienie tabelek i notatek po każdej sesji.
Cena: 1899zł
Intensywna terapia
lęku separacyjnego - kontynuacja
W tym pakiecie znajduje się propozycja kontynuacji intensywnej terapii lęku separacyjnego w drugim i kolejnych miesiącach. Praca terapeutyczna wygląda analogicznie jak w pakiecie startowym, z tą różnicą, że teraz znam już lepiej Twojego psa i Ciebie oraz Wasze potrzeby terapeutyczne i spotykamy się na kolejnych reocenach, bez potrzeby oceny wstępnej.
Terapia, zgodnie z zaleceniami twórczyni protokołu, prowadzona jest w trybie
4-tygodniowych pakietów.
W skład pakietu wchodzi:
.
-
Rozpisywanie codziennych sesji terapeutycznych (4-5 razy w tygodniu - częstotliwość ustalamy w zależności od potrzeb psa na początku terapii), bazując na efektach sesji z poprzedniego dnia.
-
4 cotygodniowe (max. 60 min) spotkania online w czasie rzeczywistym z Tobą i Twoim psem, które stanowią ocenę postępów w trakcie prowadzenia terapii (tzw. reocena).
-
Codzienne wsparcie (4-5 razy w tygodniu) z informację zwrotną, dopingowanie i odpowiedzi na bieżące pytania dot. zaburzeń separacyjnych i samego protokołu pracy.
-
Śledzenie postępów i dokładną analizę danych z sesji. Obserwując szczegółowo trajektorię postępów psa jeszcze lepiej możemy dopasować trening do Waszych indywidualnych potrzeb i poznać istotne dla Twojego psa czynniki wpływające na jego próg reakcji.
-
Ponieważ regularnie jestem w kontakcie z innymi CSATami na całym świecie i twórczynią metody Maleną De Martini zyskujesz też w razie potrzeby dodatkowe spojrzenie i wsparcie całej światowej społeczności CSAT.
Nastaw się na to, że sesje terapeutyczne będziesz wykonywać 4-5 razy w tygodniu, a każda z nich trwać będzie ok. 20-30 min (z czasem oczywiście dłużej, gdy już zbudujemy większą pewność siebie Twojego psa przy Twojej dłuższej nieobecności). Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że jeszcze dodatkowe 10-15 min będziesz też potrzebować codziennie na uzupełnienie tabelek i notatek po każdej sesji.
Cena: 1799zł
Kontynuacja terapii
lęku separacyjnego - kolejny etap
Jest to opcja stworzona dla Klientów, którzy ukończyli przynajmniej 1 miesiąc intensywnej terapii lęku separacyjnego, z myślą o bardziej samodzielnej pracy terapeutycznej w kolejnych tygodniach i miesiącach. Zawsze moment przejścia w ten tryb ustalamy indywidualnie, analizując Wasze potrzeby i postępy.
W tym schemacie nadal pracujecie przez 4-5 dni w tygodniu, tym razem jednak sami tworzycie sesje terapeutyczne w oparciu o moje dokładne wskazówki i ustalane na dany tydzień cele terapeutyczne i nadal spotykamy się raz w tygodniu online w czasie rzeczywistym z Tobą i Twoim psem, by ocenić postępy w terapii (tzw. reocena).
W skład pakietu wchodzi:
-
4 cotygodniowe (max. 60 min) spotkania online w czasie rzeczywistym z Tobą i Twoim psem, które stanowią ocenę postępów w trakcie prowadzenia terapii (tzw. reocena).
-
Cotygodniowe rozpisywanie celów i założeń sesji terapeutycznych dopasowanych do potrzeb psa i bazujących na bieżących postępach terapii
-
Śledzenie postępów i dokładną analizę danych z sesji. Obserwując szczegółowo trajektorię postępów psa jeszcze lepiej możemy dopasować trening do Waszych indywidualnych potrzeb i poznać istotne dla Twojego psa czynniki wpływające na jego próg reakcji.
Nastaw się na to, że sesje terapeutyczne będziesz nadal wykonywać 4-5 razy w tygodniu, a każda z nich trwać będzie ok. 20-30 min (z czasem oczywiście dłużej, gdy już zbudujemy większą pewność siebie Twojego psa przy Twojej dłuższej nieobecności). Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że w tym pakiecie będziesz samodzielnie rozpisywać poszczególne sesje i nadal uzupełniać tabelki i notatki z każdej sesji, co średnio wydłuża czas takiej pracy o dodatkowe 30-40 min dziennie.
Cena: 850zł
Superwizja dla behawiorystów
z zakresu terapii
lęku separacyjnego
Jest to oferta skierowana do profesjonalnych behawiorystów, którzy pracują ze swoimi klientami i czworonożnymi podopiecznymi nad lękiem separacyjnymi metodami pozytywnymi i znają założenia protokołu Maleny DeMartini.
Podczas spotkania online (60 min) będziesz mieć możliwość omówić ze mną prowadzony aktualnie przypadek, przeanalizować progres psa pracującego pod Twoim okiem i skonsultować dalsze założenia terapeutyczne.
Czasem potrzebne jest takie obiektywne spojrzenie z boku na naszego pacjenta, bo zwykle bardzo zżywamy się z naszymi podopiecznymi i ich opiekunami, zwłaszcza prowadząc takie długotrwałe i intensywne terapie, jakich wymaga praca z lękiem separacyjnym i spojrzenie z boku oraz rozmowa o przypadku pozwalają zyskać potrzebny dystans, ruszyć z trudnego miejsca, zmodyfikować odpowiednio plan terapii albo zyskać pewność, że idziecie w dobrym kierunku ;-)
Cena: 350zł
Cena:
1899 zł
Cena:
1799 zł
Cena:
850 zł
Cena:
350 zł
Jak to działa?
Jeśli potrzebujecie ze swoim psiakiem mojego wsparcia w terapii zaburzeń separacyjnych zobacz krok po kroku
jak wygląda proces terapii i jak zapisać się na konsultację.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy
Zacznij od wypełnienia formularza zgłoszeniowego, dzięki czemu zbiorę już wstępne informacje o Twoim psie i problemie, z którym się borykacie. Nie zapomnij przysłać mi też nagrań, o których mowa w formularzu. Omówimy je podczas pierwszego spotkania i będą one istotnym elementem diagnozy.
W odpowiedzi na formularz odezwę się do Ciebie drogą mailową i ustalimy termin pierwszego spotkania online.
Konsultacja wstępna
Podczas tej konsultacji online, która zwykle trwa około 2h zbiorę dokładniejszy wywiad, omówimy sobie przesłane nagrania oraz przedstawię Ci moją diagnozę i zalecenia terapeutyczne oraz dokładnie przejdziemy przez założenia protokołu pracy.
To spotkanie nie jest zobowiązujące do rozpoczęcia pakietu intensywnej terapii lęku separacyjnego, czasem zresztą w oparciu o to spotkanie udaje się wykluczyć podłoże lękowe prezentowanych zachowań i mogę pokierować Was na inną ścieżkę terapeutyczną.
Koszt tej konsultacji to 300zł.
Podpisz umowę
i rozpocznij swój pakiet
Jeśli podczas konsultacji wstępnej uznamy, że najlepszą drogą terapeutyczną dla Ciebie i twojego psa będzie pakiet intensywnej terapii lęku separacyjnego to otrzymasz ode mnie po konsultacji raport pokonsultacyjny zbierający wszystkie ustalenia i informacje, a także umowę do podpisania i fakturę za 4-tygodniowy pakiet startowy. Umówimy też datę rozpoczęcia pełnej współpracy.
Ocena wstępna
Spotykamy się online w umówionym terminie. Podczas tego spotkania poproszę Cię o wyjście z mieszkania w oparciu o dokładne moje wytyczne. Ja w tym czasie będę dokładnie obserwować zachowanie psa i zbierać potrzebne informacje. Dzięki temu spotkaniu dokładnie poznam aktualne progi reakcji psiaka na tu i teraz, a jednocześnie wszystko będzie się działo pod moim okiem i nie dopuścimy do tego, by panika psiaka przybrała na sile.
Wykonaj sesję wg otrzymanego planu
Na podstawie obserwacji z oceny wstępnej przygotuję dla Ciebie indywidualny plan pracy na pierwszy dzień, który będzie zbiorem kilku kolejnych, dokładnie opisanych kroków do wykonania. Strukturę tej pracy dokładnie omówimy sobie jeszcze podczas konsultacji wstępnej.
Zrób notatki i wypełnij tabelki po sesji
Po wykonaniu sesji treningowej wypełniasz w dedykowanym pliku notatki i obserwacje wg ustalonego schematu, które będą podstawą do ułożenia dla Ciebie i psiaka planu na sesję w kolejnym dniu.
Otrzymasz ode mnie plan na kolejny dzień pracy
Po dokładnym przeanalizowaniu Twoich notatek i reakcji psa stworzę i prześlę Ci plan na kolejny dzień Waszej pracy terapeutycznej.
Cykl się powtarza
W ten sposób działamy w kolejnych dniach (3 razy tygodniowo jeśli pracujesz w trybie 4 dni tygodniowo, lub 4 razy tygodniowo, jeśli pracujesz w trybie 5 sesji tygodniowo). Na zasadzie terapeutycznego ping-ponga wymieniamy się niemal codziennie planem pracy i notatkami oraz obserwacjami.
Spotkanie online
- ocena postępów
Raz w tygodniu spotykamy się na ocenie postępów, zwanej reoceną. Tutaj też będziesz wykonywać sesję terapeutyczną wg moich wskazówek, tym razem jednak będę wszystko obserwować w czasie rzeczywistym online i analizować emocje Twojego psa. Tym razem to ja będę robić notatki i na tej podstawie przygotuję plan na kolejny dzień pracy dla Was ;-)
Na ostatniej reocenie w pakiecie dodatkowo omówimy sobie dokładnie cały miniony miesiąc pracy, wnioski i obserwacje oraz zdecydujemy wspólnie czy i w jakiej formie warto będzie w Waszym przypadku kontynuować terapię.
Często zadawane pytania
Czy lęk separacyjny można wyleczyć?
Tak! Ale trzeba pamiętać, że nie ma tutaj magicznego szybkiego rozwiązania. Jest całkowicie możliwe, że pies nauczy się czuć w pełni bezpiecznie gdy będzie sam i będzie ucinał sobie słodką drzemkę podczas Twojej nieobecności. Tak jak ludzie potrafią pokonać swój strach przed wystąpieniami publicznymi czy lataniem, tak psy mogą pokonać strach przed samotnością! Potrzebna jest tu jednak systematyczna praca i sporo cierpliwości!
Jak długo potrwa terapia?
Choć jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań i całkowicie rozumiem, że chcecie wiedzieć na co się nastawić i jak sobie wszystko zaplanować, to niestety mimo szczerych chęci nie umiem podać tutaj konkretnej odpowiedzi. Byłoby nieetycznym wróżyć z fusów i podawać jakąś konkretną datę zakończenia terapii. Każdy pies jest inny i wyjątkowy, a jego lęk jest różnie nasilony i różnie wyrażony. Psiaki mają za sobą też przeróżne doświadczenia, niektóre przeszłe terapie zakończone fiaskiem, własne tempo uczenia się, stąd każdy pies dyktuje własne tempo pracy. Dużo zależy też od Ciebie i tego, jak będziesz przykładać się do sesji, Twojej systematyczności i holistycznego dbania o swojego psa i jego emocje. To, co mogę powiedzieć, to że z reguły należy nastawić się raczej na pracę liczoną w miesiącach niż w tygodniach. Ciągle też czekamy jednak jako CSAT'ci na psiaka, który pobije rekord i przejdzie ekspresowo cały cykl terapeutyczny i z całego serca życzę Ci, aby był to Twój pies. Jednak realnie należy się nastawić tutaj jednak na kilka miesięcy pracy.
Na co powinniśmy się przygotować w pracy terapeutycznej?
Kluczowa jest Twoja systematyczność i zobowiązanie się do trzymania się zasad programu i wykonania dokładnie każdej ustalonej sesji terapeutycznej. Bez tego postęp będzie niestety znacznie wolniejszy, a nawet może nie nastąpić wcale! Będę oczywiście tutaj Twoją cheerleaderką i będę Cię w tej drodze wspierać! Weź pod uwagę, że w intensywnej terapii lęku separacyjnego trzeba zakładać średnio, że przez 4-5 dni w tygodniu musisz poświęcić około 40-50 min dziennie na przeprowadzenie samej sesji oraz uzupełnienie notatek. W programie kontynuacji terapii czas ten może się wydłużyć z uwagi na konieczność rozpisywania sesji samodzielnie.
Kluczowym i bezwzględnie wymaganym zobowiązaniem w pracy w programie jest też to, aby Twój pies, poza dokładnie zaplanowanymi sesjami, nie zostawał nigdy sam w domu.
To super ważne, by terapia miała szasnę działać i by problem się nie pogłębił. Nawet jedna awaryjna i subiektywnie krótka nieobecność ponad możliwości Twojego psa może zakłócić cały proces terapii i przeszkodzić w osiągnięciu sukcesu. Wiem, że brzmi to jak bardzo duże wyrzeczenie. Ale uwierz - jest naprawdę konieczne. Podczas konsultacji i trwania całego programu postaram się pomóc Ci znaleźć kreatywne sposoby na to, aby Twój pies zawsze miał bezpieczne towarzystwo i mógł bezpiecznie i stopniowo uczyć się, że samotność jest w porządku.
Czy wiek psa ma znaczenie w tej terapii?
Każdy pies niezależnie od wieku zasługuje na pomoc i terapię. Przez fakt, że zalecenia terapeutyczne rozpisuję indywidualnie dopasowane do potrzeb Twojego psa, spokojnie możemy dobrać plan terapeutyczny do potrzeb szczeniaka czy psiego seniora. I nawet jeśli Twój pies "całe życie tak miał", to naprawdę warto zadbać o to, by zwiększyć jego komfort życia nawet gdy jest już w sile wieku. W kontekście szczeniaczków też nie warto liczyć na to, że problem sam przejdzie i zwierzak się jakoś przyzwyczai. I lepiej już od początku stawiać na to, że czas w samotności będzie się kojarzył psu z komfortem i bezpieczeństwem.