Zwierzak
na kozetce
by Agnieszka Dąbrowiecka
- dyplomowana behawiorystka-zoopsycholog psów i kotów, trenerka psów

While animals have their own, unique global language, we have so many different cultures, that English has become an opportunity to understand each other better, no matter where we live. As I am fully aware, that in Poland we do have a lot of international pet owners and lovers, I would like to offer behavioural consultations in English for your cats and dogs (both online and live in Warsaw). You will find the English version of this website above and feel free to contact me in English to schedule an appointment, online consultation, or simply just to ask for more details.
Jestem magistrem psychologii (Uniwersytet SWPS w Warszawie, 2016) i certyfikowaną behawiorystką – zoopsychologiem oraz dyplomowanym petsitterem. Ukończyłam kurs zoopsychologa-behawiorysty w EthoPlanet (2019) i nieustannie poszerzam swoją wiedzę i kompetencje, biorąc regularnie udział w licznych kursach, konferencjach i szkoleniach. Odbyłam m.in. kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, czy kursy dotyczące dietetyki i suplementacji dla zwierząt. W 2020 roku ukończyłam Kurs Trenera Psów w Wojtków Szkolenia.
Udzielam się również jako wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt w Korabiewicach i w wielu innych prozwierzęcych fundacjach i organizacjach działających na rzecz natury i środowiska.
Stawiam jedynie na pozytywne metody, bez awersyjnych rozwiązań i pracę nad bliską, partnerską, relacją między zwierzakami i ich opiekunami.
Moja prywatna zwierzęca sfora to aktualnie dwie adoptowane kocice - Majorka i Minorka oraz koń imieniem Czarkus, a także adoptowana ze schroniska sunia - Felka, ale każdego mojego podopiecznego traktuję trochę jak członka rodziny.
O mnie
Czym się zajmuję?


Czym zajmuję się jako behawiorystka-zoopsycholog?
Najprościej rzecz ujmując jestem psychologiem zwierzęcym, którego zadaniem jest pomóc opiekunom kota i/lub psa lepiej się zrozumieć i sprawić by obie strony żyły ze sobą szczęśliwie.
Bardziej szczegółowo zaś:
-
odkrywam i diagnozuję przyczyny niepokojących zachowań u kotów i psów i na tej podstawie zalecam odpowiedni plan terapii. Często spotykanymi problemami, nad którymi pracuję z moimi podopiecznymi są np. w przypadku kotów: brudzenie poza kuwetą, drapanie mebli, konflikty w stadzie, apatia, lękliwość i agresja. W przypadku psów natomiast mogą to być np. problemy z utrzymaniem czystości w domu, konflikty w stadzie, nadmierna ekscytacja, apatia, lękliwość, agresja, strach przed hałasami, lęk separacyjny, niszczenie mebli i przedmiotów...
-
pomagam przygotować zwierzaki i zminimalizować ich stres związany z dużymi zmianami w życiu ich rodziny tj.przeprowadzka, remont, pojawienie się partnera/dziecka w domu, powiększenie stada…,
-
podpowiadam, jak prawidłowo i bezpiecznie wprowadzić nowego zwierzaka do domu, poprawnie go wychowywać, socjalizować oraz przygotować akcesoria, dom i domowników na jego przybycie
-
pomagam dobrać czworonoga, który idealnie będzie pasował do Waszej rodziny i trybu życia, w oparciu o ocenę stanu psychicznego, osobowości i historii zwierzęcia w połączeniu z przedstawionymi oczekiwaniami, warunkami i wiedzą opiekunów. Mogę towarzyszyć w wyborze rasy i bezpiecznej hodowli, w poszukiwaniach zwierzaka w schronisku, w spacerach przedadopcyjnych...
-
konsultuję dobór optymalnej diety bytowej dla zwierzęcia, wyliczam orientacyjne, podstawowe dopasowanie zapotrzebowania kalorycznego, a w przypadku specjalistycznych potrzeb dietetycznych zwierzaka polecam profesjonalnych, certyfikowanych zoodietetyków i weterynarzy,
-
dodatkowo, jako dyplomowany petsitter, zajmuję się kotami i psami podczas nieobecności opiekunów, oferując kompleksową opiekę w domu zwierzaka.
Tak jak z nie każdym problemem dotyczącym naszego zdrowia zwracamy się do jednego lekarza, tak i w zwierzęcym świecie, nie wszystkie problemy czworonogów koniecznie muszą wymagać interwencji weterynarza, choć często najlepsze efekty przynosi właśnie ścisła współpraca weterynarza z zoopsychologiem. Podczas gdy lekarze weterynarii mają swoje specjalizacje jeśli chodzi o gatunki zwierząt i układy, którymi się zajmują (znajdziemy zwierzęcych kardiologów, dermatologów, radiologów…), a w przypadku problemów z układem ruchu zwierzaków, pomocna jest współpraca z zoofizjoterapeutą, to gdy problemem są emocje i zachowania, warto zwrócić się do zoopsychologa, czyli właśnie do mnie ;-)
Zoopsycholog-behawiorysta, skupia się na tych emocjach i problemach naszych czworonogów, które wynikają z ich emocji, osobowości, więzi społecznych, czy środowiska, w którym się znajdują. Czasem problem może być złożony i wtedy współpracujemy ściśle z weterynarzem, czy psim trenerem, tak by podejść do tematu maksymalnie kompleksowo.
Często nie potrafimy zrozumieć, czemu nasz zwierzak zachowuje się w dany sposób, a jego postępowanie martwi nas, denerwuje lub dezorganizuje stuację w domu. Nie czekajmy na eskalację problemu, im szybciej zaczniemy działać i zdusimy problem w zarodku, tym większa jest szansa, że szybciej zauważysz poprawę i pomożesz sobie i swojemu zwierzakowi.
Pamiętajmy, że niepożądane w naszych oczach zachowania zwierząt, zawsze mają swoją przyczynę i nigdy nie wynikają one ze złośliwości, czy uporu zwierzaka. To po prostu ich sposób zakomunikowania nam, że coś im nie pasuje, że jakieś potrzeby są niespełnione, albo wręcz coś naszemu futrzakowi dolega. Zoopsycholog, niczym detektyw, będzie dociekać przyczyn danego zachowania i szukać związków między zachowaniem i środowiskiem zwierzaka, a także w relacji między nim, a opiekunem.
Zwierzaki są dość trudnymi pacjentami, jako, że nie mówią ludzkim głosem, co nie znaczny, że się z nami nie komunikują. Może i trudno zagonić je na kozetkę, nie w celu wygodnej drzemki, a po to by wyjawiły nam co im dolega i co je martwi, ale dokładna ich obserwacja i wsłuchanie się w ich komunikację pozwala zwykle dotrzeć do istoty sygnalizowanego problemu. Podobnie jak my, nasze czworonogi też ulegają niszczącemu wpływowi stresu, mają swoje potrzeby socjalne, mogą wpadać w depresje… Rolą nas, zoopsychologów i behawiorystów, jest dostrzec problem i być pośrednikiem między zwierzakiem i jego opiekunem, tak by wzajemnie zrozumieli oni swoje potrzeby i oczekiwania.
Pamiętaj, że jako opiekun znasz swojego zwierzaka najlepiej, więc jeśli coś nawet subtelnego niepokoi Cię w jego zachowaniu, to jest duża szansa, że warto przyjrzeć się temu bliżej i zwrócić się o poradę, tak by uspokoić się i nie martwić na zapas lub by dostrzec i naprawić problem jeszcze na etapie szeptu, a nie krzyku o pomoc.
Zapraszam do kontaktu i do konsultacji!

Opcje współpracy
moJe referencje
Gdybym miał opisać pracę Agnieszki, to pierwsze nasuwające się określenia to klasa, zaangażowanie i bezgraniczna miłość do zwierząt. Rejczel jest absolutnie rozkosznym, ale i niezwykle charakternym Jackiem Russellem, który lubi stawiać na swoim, a z kolei wyjątkowo nie lubił zostawać sam w domu (wiem ze sprawdzonych źródeł kilku niezależnych sąsiadów! :)) Po interwencji Agnieszki sytuacja zdecydowanie się poprawiła, a psiak po prostu za Nią przepada! Polecam ze wszech miar!
- Tomek, opiekun Rejczel
Rejczel
Pani Agnieszka bardzo pomogła nam dokładnie zrozumieć potrzeby naszej Luny, a także służyła wieloma radami w sprawach związanych z jej wychowaniem. Nasza sunia zmagała się z problemem nietrzymania moczu z emocji, co dzięki współpracy z Panią Agnieszką zostało wypracowane, a my nauczyliśmy się odpowiednio postępować w takich sytuacjach. Dodatkowo po każdym spacerze dostawaliśmy szczegółowy raport z dokładnym opisem co się na nim działo i często kilkoma zdjęciami do rodzinnego albumu.
Poza tym, Pani Agnieszka jest przesympatyczną osobą, dla której widać, że wykonywana praca jest pasją.
Polecamy z całego serca! 😊
- Patrycja i Kamil, opiekunowie Luny

Luna
Dziękuje Zwierzakowi na kozetce za wczorajszą wizytę. Ogarniamy psią, kocią rzeczywistość domową. Polecam Agnieszkę wszystkim posiadającym zwierzaki. My mamy schroniskowe adopciaki i troszę wyzwań przed nami:). Tyle rad i pomysłów jakie dostaliśmy od niej nie wyczytałabym w książkach.
- Iza, opiekunka Majki, Tokio i Kici
Majka, Tokio i Kicia
Majka, Tokio i Kicia
Serdecznie dziękuję za konsultację.
Aga dokładnie wytłumaczyła co, i w jaki sposób, należy zrobić żeby pomóc kotu. Bardzo dużo się dowiedziałem i mam nadzieję, że kot też czuje różnicę. Bez Agi już dawno bym się z niektórymi tematami poddał, a teraz jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie wszystkie wprowadzone zmiany zaprocentują. Zdecydowanie na plus stały kontakt, nie jest to jedna konsultacja, a tak naprawdę stałe wsparcie. Jakość współpracy zdecydowanie przerosła moje oczekiwania. 100% polecam.
- Marcin, opiekun Effy
Effy
Moje kompetencje
JAK WYGLĄDA KONSULTACJA?
Każda konsultacja jest nieco inna, bo w dużej mierze to natura problemu oraz opiekun i jego zwierzak piszą scenariusz takiego spotkania. Jednak zazwyczaj konsultacje mają pewne stałe elementy, które opisuję poniżej, tak abyś wiedział/wiedziała czego możesz się spodziewać podczas naszej współpracy.
Jeśli spotykamy na żywo:
-
Zgłaszasz się mailowo pod adresem: zwierzaknakozetce@gmail.com z krótkim opisem problemu i zwierzaka. Dodatkowo podaj swój adres domowy (na tym etapie minimum dzielnicę Warszawy i ulicę, przy której mieszkasz).
-
Umawiamy, najszybszy z możliwych, dogodny dla obydwu stron termin spotkania.
-
Spotykamy się u Ciebie w domu, dzięki temu już od progu mogę zorientować się w jakim środowisku żyje zwierzak. Najlepiej gdy podczas konsultacji będą obecni w domu wszyscy domownicy. Każdy bowiem jest istotnym elementem Waszej sieci społecznej i ma zawsze cenne, własne obserwacje. Poproszę Cię o oprowadzenie po domu, ze szczególnym uwzględnieniem stref kluczowych dla zwierzaka (strefa jedzenia, spania, higieny…). W przypadku wizyty u psa często też na koniec lub na poczatku spotkania wychodzimy na wspólny spacer, tak abym mogła zaobserwować zachowanie zwierzaka poza domem.
-
Przygotuj siebie i domowników na rozmowę ze mną. Zwykle, w zależności od problemu, trwa ona około 2-3h. Wysłucham uważnie Waszych spostrzeżeń i z pewnością zadam sporo dodatkowych pytań. Nie bój się, to nie przesłuchanie, to rozmowa, którą staram się zawsze prowadzić w miłej i swobodnej atmosferze, np. przy kubku herbaty ;-)
-
Jeśli masz aktualne wyniki badań swojego zwierzaka od weterynarza także je przygotuj, a najlepiej wyślij mi je jeszcze przed wizytą, abym mogła się z nimi zapoznać.
-
Ideałem jest by spotkanie odbywało się w obecności zwierzaka, tak abym mogła na żywo zaobserwować jego zachowanie. Ale pamiętaj, nie zmuszaj go do tego, by towarzyszył nam przy tym spotkaniu cały czas, zwłaszcza gdy jest lękliwy. Jest duża szansa, że sam, w swoim własnym czasie, wyjdzie i się ze mną przywita. Moja wizyta nie ma być dla niego dodatkowym stresem, więc jeśli z jakiś powodów nie będzie chciał wyjść ze swojej kryjówki, zostaw go tam. Razem, na spokojnie podczas wizyty, wymyślimy co dalej, tak abym z jednej strony mogła dokonać pełnej diagnozy, a z drugiej nie wpędziła go w dodatkowy, niepotrzebny, stres. Miej na uwadze też, że w mojej obecności zwierzak może zachowywać się inaczej niż na co dzień. Wspomnij mi o tym, jeśli zobaczysz takie rozbieżności, ale w miarę możliwości nie próbuj wpływać na to zachowanie, chyba że jest ono niebezpieczne dla którejś ze stron.
-
Po przeprowadzeniu obserwacji i wywiadu opiszę Ci swoją diagnozę i propozycje planu terapii oraz odpowiem na Twoje pytania. Mogę też poprosić Cię o wykonanie "pracy domowej" np. wypełnienie jakiegoś kwestionariusza albo nagranie filmiku ze zwierzakiem, do celów diagnostycznych.
-
Po konsultacji otrzymasz dodatkowo ode mnie, drogą mailową, kilkunastostronicowy raport, który będzie podsumowywał wszystko to co omówiliśmy na wizycie. Krok po kroku rozpiszę Ci w nim zalecenia, a raport będzie zawierał zapewne jeszcze dodatkowe wskazówki, czasem zdjęcia i filmiki poglądowe. Po otrzymaniu raportu będziesz mieć możliwość zadania pytań i skonsultowania swoich wątpliwości, gdyby jakieś pojawiły się po mojej wizycie.
-
Po okresie ustalonym w planie terapii będę prosiła Cię o krótką informację zwrotną dotyczącą postępów Twojej w pracy ze zwierzakiem. Dzięki temu będę mogła monitorować przebieg terapii i ewentualnie zalecić pewne modyfikacje.
Jeśli spotykamy się online:
-
Zgłaszasz się mailowo pod adresem: zwierzaknakozetce@gmail.com z krótkim opisem problemu i zwierzaka.
-
Otrzymujesz mailem do wypełnienia ode mnie kwestionariusz z podstawowymi informacjami dotyczącymi Twojego zwierzaka oraz często prośbę o zdjęcia i/lub filmy obrazujące dany problem. Mogę poprosić Cię też o inne, specyficzne dla problemu rzeczy np. szkic planu mieszkania z zaznaczeniem istotnych stref Twojego zwierzaka. W ten sposób zdobędę te cenne informacje, które zazwyczaj poznaję podczas tradycyjnej wizyty domowej.
-
W zależności od ustalonej formy komunikacji umawiamy się w dogodnym dla oby stron terminie na spotkanie np. na Skype, Whatsapp'ie, Messengerze…. I tu realizujemy kolejne punkty wywiadu i diagnozy, podobnie jak na wizycie domowej.
-
Po przeprowadzeniu obserwacji i wywiadu opiszę Ci swoją diagnozę i propozycje planu terapii i odpowiem na Twoje pytania.
-
Po konsultacji otrzymasz dodatkowo ode mnie, drogą mailową, kilkunastostronicowy raport, który będzie podsumowywał wszystko to co omówiliśmy na podczas spotkania online. Krok po kroku rozpiszę Ci w nim zalecenia, a raport będzie zawierał zapewne jeszcze dodatkowe wskazówki, czasem zdjęcia i filmiki poglądowe. Po otrzymaniu raportu będziesz mieć jeszcze możliwość zadania pytań i skonsultowania swoich wątpliwości.
-
Po okresie ustalonym w planie terapii będę prosiła Cię o krótką informację zwrotną dotyczącą postępów Twojej w pracy ze zwierzakiem. Dzięki temu będę mogła monitorować przebieg terapii i ewentualnie zalecić pewne modyfikacje.
Powyższy plan jest poglądowym, ogólnym schematem, który może się nieco różnić w zależności od problemu z jakim się do mnie zgłaszasz lub choćby tego, czy problem dotyczy kota, czy psa. Każdą konsultację dopasowuję bowiem indywidualnie do konkretnego przypadku, potrzeb zwierzaka i Twoich oczekiwań.


